کاخن

مرکز موسیقی طهران پارس

برای یادگیری همیشه باید زمان صرف کرد، ما بهترین دوره آموزشی کاخون را در مرکز موسیقی طهران پارس با اساتید مجرب و حرفه‌ای برای شما عزیزان از مبتدی تا حرفه‌ای تشکیل داده‌ایم.در این دوره به آموزش حرکات، ضربه‌های اصلی، هماهنگ شدن با دیگر ساز‌های موسیقی، یادگیری تکنیک‌های مؤثر در کاخون و… را به شما هنرجویان گرامی آموزش خواهیم داد.

مرکز موسیقی طهران پارس بهترین دوره‌های آموزشی را در سطح تهران دارا می‌باشد پس همین حالا ثبت‌نام کنید و به جمع موسیقی طهران پارس بپیوندید.

خیلی ممنونیم که وقت گران‌بهای خود را صرف خواندن برسی این دوره آموزشی صرف کرده‌اید.در صورت تمایل به مشاوره و ثبت‌نام کلاس‌های پیانو از مبتدی تا حرفه‌ای، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.
تشکر از وقتی‌که برای مطالعه این مطلب اختصاص دادید.

آموزش کاخن طهران پارس
آموزش کاخن

کاخن

کاخن، نوعی ساز کوبه است و این ساز متعلق به کشور اسپانیا می‌باشد. کاخون لغتی اسپانیایی است که به زبان این کشور جعبه یا صندوقچه معنی می‌شود.

تاریخچه ساز کاخن

نوازنده ساز کاخن مانند صندلی به روی آن می‌نشیند و با ضربات انگشتان و کف دست به روی صفحه آن که به آن (تاپا) گفته می‌شود، شروع به نواختن می‌کند.

بعضی‌ها می‌گویند که این ساز از اواخر قرن هجده میلادی در مرکز آفریقا مورداستفاده قرار می‌گرفت و در آن زمان بردگان و خدمتکاران که در کشتی اسپانیا کار می‌کردند برای آن‌ها (اسپانیایی‌ها) از این سازنده می‌شد.

در آن زمان از جعبه میوه و یا کمد‌های چوبی برای نواختن و هم ریتم شدن با گیتارزن‌های اسپانیایی استفاده می‌شد اما به‌مرورزمان این فرهنگ جا افتاد که سازی به نام کاخون ساخته شود.حالا وارد بحث ساختار این ساز می‌شویم در ادامه همراه ما باشید.

ساختار ساز کاخن

کاخن، جعبه‌ای به شکل مستطیل است که پنج وجه آن از چوب نازک و با ضخامت ۲ سانتی‌متر ساخته شده است و سطح ششم آن که مستطیل است به‌واسطه یک تخته سه‌لایه، پوشیده است و این همان سطحی است که (تاپا) نام دارد که باید برای نواختن روی آن ضربه زد. تاپا بیشتر از چوب‌های درخت ماهون و گیلاس ساخته می‌شود؛ ولی بخش‌های دیگر این ساز از چوب درختانی مثل صنوبر و کاج مورداستفاده قرار می‌گیرد. امروزه کاخون‌هایی با فرایند‌های پتروشیمی ساخته می‌شود که از چوبی‌ها حجم صدای بالاتری دارند.

انواع ساز کاخن

انواع ساز کاخن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کاخن ثابت

کاخن‌های ثابت

دارای فنر یا سیم گیتار هستند. که صدای یکنواختی تولید کرده و قابلیت تنظیم ندارد.
کاخن رگلاژی

کاخن‌های رگلاژی

دارای فنر یا سیم گیتار هستند، و قابلیت تغییر صدا بوده و قابلیت تنظیم دارند. یعنی در نوع فنری قابلیت شل شدن فنر و پخش شدن صدای چوب، و در نوع سیمی قابلیت کوک شدن همانند گیتار، برای زیر و بم شدن صدا را دارند.

فرم ثبت نام کلاس‌ها

"*" indicates required fields

MM slash DD slash YYYY