تار

آموزشگاه طهران پارس

در مرکز موسیقی طهران پارس شما می‌توانید به علایق خود در عرصه موسیقی برسید.

برای یادگیری تار، نه‌تنها به آموزش نیاز دارید بلکه به تمرین فراوان هم نیازمند هستید البته این تمرین بستگی به خود شما دارد. در مجموعه ما اساتید گران قدری حضور دارند تا شما را به آن چیزی که می‌خواهید برسانند، معمولاً در کلاس‌ها استاد میزان تمرین شما را مشخص می‌کند و باید حتماً تمرین‌های تعیین شده را با نظم انجام دهید.در مرکز موسیقی طهران پارس به شما می‌گوییم که چه‌طور به درجه استادی در زمینه‌ساز موردنظر خود برسید.

در دوره‌های آموزش ساز باید تمامی استاد‌ها فقط ساز مختص به خود را بلد باشند چون اگر استادی چندین ساز را مسلط باشد خیلی نمی‌تواند بازدهی خوبی برای شاگرد داشته باشد و ما در این مجموعه توانسته‌ایم اساتیدی را بیاوریم که هرکدام آن‌ها فقط در یک ساز تخصص دارند و این موضوع به شما شاگردان عزیز کمک فراوانی می‌کند.

آموزش تار
آموزش تار

تار

 تار، از قدیمی‌ترین آلات موسیقی در ایران است که در بعضی مناطق خاورمیانه مانند: ارمنستان، آذربایجان و گرجستان برای اجرای موسیقی کلاسیک مورداستفاده قرار می‌گیرد. در زمان‌های قدیم در ایران تار‌ها پنج سیم یا همان پنج تار داشتند، اما بعد‌ها فردی به نام غلامحسین درویش (درویش خان) یک سیم به این تار اضافه کرد و کارایی آن را بهتر نمود.

یادگیری تار

یادگیری تار، کار سخت و پیچیده‌ای نمی‌باشد و همه چیز با عشق و علاقه فردی به نقطه اوج می‌رسد و باید فراموش نکنیم که پشتکار مناسب در همه عرصه‌های کاری و یادگیری، ما را تقویت می‌کند.

ساختار ساز تار

در ادامه به ساختار ساز تار خواهیم پرداخت:

 

کاسه تارکاسه تار یا همان گردی تار از کنده درخت توت ساخته می‌شود که اگر چوب این درخت کهنه‌تر و همچنین خشک باشد به بهبود کیفیت صدای تار کمک شایانی می‌کند.
پرده‌های تارپرده‌های تار درگذشته از جنس روده گوسفند ساخته می‌شد اما امروزه از الیاف مصنوعی مثل نخ‌های پلاستیکی و نایلون نیز برای تولید آن استفاده می‌کنند.
خرک

خرک توسط دوپایهٔ کوچک بر روی پوست کاسه نصب می‌شود و جنس خرک شاخ یا استخوان است.

وظیفه خرک نگه‌داشتن سیم‌های ساز در ارتفاعی مشخص و ایجاد امکان ارتعاش سیم‌ها است.

دسته تار

دسته تار یک لولهٔ توپر چوبی است

که از چوب درخت گردو که استحکام بالایی دارد تهیه می‌شود که طول تقریبی ۵۰ و قطر تقریبی ۴ سانتی‌متری دارد.

سرپنجه تار

در ابتدای دستهٔ تار قرار می‌گیرد و یک جعبهٔ کوچک توخالی بوده و از چوب درخت گردو که استحکام بالایی دارد تهیه می‌شود.

 

گوشی‌های تار

ساز تار دارای شش گوشی به تعداد سیم‌هایش است.

 

شیطانکقطعه‌ای باریک که بین دسته و سرپنجه تار قرار می‌گیرد. جنس آن معمولاً استخوان یا شاخ طبیعی است.
دستانبر روی دستهٔ تار ۲۸ دستان بسته می‌شود که جنس آن رودهٔ تابیدهٔ چهارپایان یا نخ نایلون است.

فرم ثبت نام کلاس‌ها

"*" indicates required fields

MM slash DD slash YYYY